ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

معرفی اجمالی

شرکت تعاونی فراگیر سروقامت ابرکوه در اسفندماه 1390 با 1000 نفر سهامدار که ارزش هر سهم آن 9000 تومان بود، تاسیس گردید و با رویکرد ارائه یک تعاونی موفق از ابتدای سال 91 فعالیت خود را در زمینه های مختلف ازجمله: سرمایه گذاری در پالایشگاه GTL ابرکوه به میزان 15 درصد از کل پروژه به عنوان اصلی ترین پروژه شرکت و تقسیم سرمایه در سه بخش تولید(کارخانه خوراک دام و طیور پارس سورینا)، بازرگانی زودبازده(بازرگانی برنج و گوشت، صادرات قیر و...) و سرمایه گذاری میان مدت، به دنبال افزایش سود سهامداران محترم بوده و تا پایان سال 92 بیش از 45درصد سود و ارزش افزوده از فعالیت های جنبی کسب نموده است.

خوراک دام و طیور پارس سورینا

شرکت در بخش صنعت با خرید 4 دانگ از کارخانه خوراک دام و طیور پارس سورینا اقدام به سرمایه گذاری کرد که در این بخش تولیدی_توزیعی، 10 نفر به طور مستقیم و 15 نفر به طور غیر مستقیم مشغول به فعالیت هستند، محصولات این کارخانه علاوه بر شهرستان ابرکوه به شهر های همسایه از جمله هرات و مروست، بهاباد، نیر و... نیز ارسال می شود. هدف شرکت از این اقدام به جریان انداختن سرمایه سهامداران و بکارگیری آن به منظور افزایش فعالیت های تولیدی و افزایش سود سهامداران محترم میباشد.

ادامه مطلب

parssorina

پالایشگاه G.T.L

مهم ترین پروژه شرکت مشارکت در تاسیس و راه اندازی پالایشگاه جی.تی.ال ابرکوه می باشد که این پالایشگاه با هدف تولید بنزین و گازوئیل از خط لوله 56 اینچ هشتم سراسری درسال 91 کلید خورد و تا کنون کلیه ی مجوزهای خوراک، محیط زیست و آب و برق در زمینی به وسعت 100 هکتار گرفته شده که 15 درصد از سهام این پروژه متعلق به شرکت تعاونی فراگیر سروقامت ابرکوه می باشد.

 

GTL

 

نوبت دوم مجمع عمومی فوق العاده سال 95 شرکت تعاونی فراگیر ملی کارگری سروقامت ابرکوه برگزار گردید

پس از اعلام رسمیت جلسه، از طرف آقای محمدرضا عابدی رئیس هیئت مدیره، نسبت به انتخاب هیات رئیسه و ناظرین مجمع رأی گیری به عمل آمد که در نتیجه آقای غلامرضا رضائی به سمت رئیس و آقای حسین فلاح به سمت منشی و آقایان علی بقائی و ابوالفضل کارگران به عنوان ناظرین مجمع انتخاب شدند.

در این جلسه که نمایندگان منتخب مجامع عمومی 23 و 30 بهمن ماه 94 اصالتاً در آن حضور داشتند مفاد ذیل مطرح و تصمیمات زیر اتخاذ گردید:

الف) در ماده 1 اساسنامه نام شرکت تعاونی بدین صورت اصلاح گردید: شرکت تعاونی فراگیر ملی کارگری سروقامت ابرکوه و نوع آن تولیدی-توزیعی.

01

 

ب) طبق دستور جلسه مجمع، اساسنامه جدید تعاونی با توجه به اصلاحات قانون بخش تعاونی با 52 ماده و 31 تبصره تصویب گردید. از جمله مفاد قابل ذکر در اساسنامه جدید می توان به شرایط عضویت در هیئت مدیره اشاره نمود که به شرح زیر می باشد:  

02

 

این مجمع رأس ساعت 20:30 روز جمعه مورخ 95/02/24 آغاز گردید و در ساعت 21:45 با ذکر صلواتی خاتمه یافت.

 

برگزاری چهارمین مجمع عمومی شرکت تعاونی فراگیر ملی سرو قامت ابرکوه مرحله اول

چهارمین مجمع عمومی شرکت مرحله اول در تاریخ 23/11/94 ویژه اعضاء بخش مهردشت و دهستان فراغه و در تاریخ 30/11/94 ویژه اعضاء بخش ابرکوه در مصلی شهدای محراب برگزار گردید.

Majma94-First (4)

بر اساس ماده 27 اساسنامه شرکت و همچنین تبصره 1 ماده 1 آئین‌نامه نحوه تشکیل مجامع عمومی (موضوع تبصره 3 ماده 33 قانون بخش تعاونی) مصوب 9/3/1387 وزارت تعاون، شرکت تعاونی هایی که تعداد اعضای آنها بیش از 500 عضو باشد، می توانند مجامع عمومی را بصورت دو مرحله ای برگزار نمایند که در این صورت در مرحله اول با حضور اعضای تعاونی، نمایندگان مجمع عمومی مرحله اول انتخاب شده و مجمع عمومی مرحله دوم با حضور این نمایندگان برگزار می گردد که موضوع آن، انتخاب اعضای هیئت مدیره و بازرسین شرکت می باشد.

Majma94-First (5)

با توجه به اینکه شرکت تعاونی فراگیر سروقامت ابرکوه دارای بیش از 7000 عضو می باشد و جهت ارتقاء کیفیت اطلاع رسانی به عموم سهامداران عزیز و همچنین جهت مدیریت بهتر تعاونی، هیئت مدیره تصمیم بر این گرفت که مجمع عمومی سال 94 را به صورت دو مرحله ای برگزار کند. لذا در مجامع عمومی برگزار شده در تاریخ های فوق نمایندگانی توسط اعضاء محترم انتخاب شدند که مجمع عمومی مرحله دوم سال 94 با حضور این نمایندگان در تاریخ 3/2/95 برگزار می گردد و موضوع آن انتخاب اعضاء هیئت مدیره و بازرسین شرکت، همچنین ارائه گزارش عملکرد مالی توسط هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت می باشد.

nemayandegan-abarkouh

nemayandegan-mehrdasht

nemayandegan-feraghe

شایان ذکر است به علت اصلاحات مواردی از قانون بخش تعاون و لزوم اعمال این موراد در اساسنامه شرکت های تعاونی، مجمع عمومی فوق العاده ای نیز در تاریخ 3/2/95 جهت تصویب اساسنامه جدید شرکت با حضور نمایندگان برگزار می گردد.

گفتنی است در چهارمین مجمع عمومی شرکت مرحله اول در سال 94 در ابتدا پس از تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید و پخش سرود جمهوری اسلامی ایران، سرکار خانم آدمی (مجری مجمع) توضیحاتی را راجع به شرکت ارائه نمودند که خلاصه آن بدین شرح است:

Majma94-First (2)

اصل شرکت تعاونی از هیئت مدیره و اعضاء آن تشکیل شده که هر سه سال یکبار اعضای هیئت مدیره قابل تغییر از طریق انتخاباتی که در همین مجامع صورت می گیرد هستند. شرکت تعاونی فراگیر همانطور که از اسمش پیداست فعالیتهای گسترده تری دارد: فعالیتهای اقتصادی، بازرگانی، خدماتی، تولیدی، بهداشتی، ورزشی، رفاهی و هر آنچه که شما تصور کنید. مجمع عمومی امروز به دو دلیل تشکیل شده: 1-ارائه گزارش عملکرد مالی شرکت 2-انتخاب نمایندگان مجمع عمومی که در واقع پل ارتباطی بین سهامداران و شرکت هستند.

در ادامه آقای محمدرضا عابدی (رئیس هیئت مدیره) مطالبی را بیان داشتند که خلاصه آن بدین شرح است: تشکر می کنیم که دعوت شرکت را پذیرفتید. روز اول قسم یاد کردیم و به مردم قول دادیم در حیطه کاری خود از هر کوشش مثبتی که در جهت رفاه سهامداران باشد کوتاهی نکنیم و تا حالا هم کوتاهی نکردیم و هر شایعه ای که در مورد شرکت شنیدیم صبر و حوصله به خرج دادیم. هیچ موقع حرفی را که می شنوید بدون اطلاع از صحت آن شایعه پراکنی نکنید.

Majma94-First (1)

 

تشکر می کنیم از همکاران مخصوصاً آقای بهرامی که واقعاً تمام وقت و تلاش خود را برای شرکت گذاشتند حالا هر جا که کار پیش نرفته خصوصاً در مسئله GTL از عهده ما و بقیه خارج بوده و هر کس دیگری هم می بود نمی توانست. شرکتهای تعاونی که اعضای آنها زیاد است و تصمیم گیری در جلسه مجمع عمومی مشکل است نمایندگانی را از بین اعضای خود انتخاب می کنند. امروز به ازای تقریباً هر 150 عضو یک نفر به عنوان نماینده انتخاب می شود و انتخاب اعضای هیئت مدیره و بازرس به دوش این نمایندگان می باشد.

Majma94-First (3)

 

آقای احمد بهرامی (عضو هیئت مدیره و مدیرعامل) نیز با سخنرانی در این مجمع به ارائه گزارش عملکرد شرکت و تشریح موضوعات مالی پرداختند که خلاصه آن بدین شرح است: تشکر می کنم از تمام سهامداران عزیز، در ابتدا در مورد عملکرد مالی شرکت توضیحاتی عرض می کنم، فروش اولیه سهام در برج 8 سال 91، 6 میلیارد و 200 میلیون تومان بود که از ابتدا تا الان به میزان 3 میلیارد و 400 میلیون تومان اعضاء اصل پول به همراه سودشان را گرفتند؛ 550 میلیون تومان در پروژه پالایشگاه هزینه شد که جمع این دو مبلغ 4 میلیارد تومان می شود. سرمایه شرکت که 6 میلیارد و 200 میلیون تومان بوده هم اکنون 6 میلیارد و 500 میلیون تومان شده است. سود تعدادی از سهامداران واریز شده و سود مابقی در آینده با مبلغی بالاتر واریز خواهد شد. تاکنون شرکت بیش از 70 درصد سود داشته در این بازار راکد مخصوصاً سال 94، خیلی از شرکت ها ضرر دادند ولیماتقریباً 3 میلیارد و 700 میلیون تومان سود داشتیم که بیشتر آن مربوط به سال 92 و 93 بوده است.

H-06-L

یکی دیگر از موارد سرمایه گذاری شرکت خرید کارخانه خوراک دام و طیور در شهرک صنعتی ابرکوه می باشد که در سال 92، 5 دانگ کارخانه به مبلغ 730 میلیون تومان خریداری شده و در سال 92 و 93 چون بازار خوب بود خود شرکت در کارخانه مشارکت کرد و 1 میلیارد و 200 میلیون تومان سود کسب نمود، در سال 94 هم کارخانه اجاره داده شد. برای سال 95 هر کدام از سهامداران می خواهند بیایند اجاره کنند و مصلحت شرکت در آن است که موجر یک دانگ از کارخانه را بخرد تا بابت نگهداری وسایل و تجهیزات هم خیالمان راحت باشد. قیمت کارخانه طبق نظر کارشناس رسمی دادگستری 1 میلیارد و 700 میلیون تومان است.

Ghir

در سال 92 از موضوع صادرات قیر 315 میلیون تومان سود داشته ایم. هر پولی که شرکت سرمایه گذاری کرده در ازای آن چند برابر سند و چک گرفته که اصل پول مردم از بین نرود.

Bazargani

 

در بازرگانی برنج و گوشت 1میلیارد تومان سرمایه گذاری کردیم که بیش از1 میلیارد تومان سود داشتیم.

سالی یکبار مجمع برگزار می شود انتظار داشتیم مردم سالی یکبار را می آمدند و اطلاعاتشان را از کوچه و بازار نمی گرفتند. اگر مردم می آمدند و می شنیدند با وجود هزینه ی پالایشگاه و پول هایی که گرفته شده (قریب به 4 میلیارد تومان) حتی یک ریال از سرمایه اصلی شرکت کم نشده بلکه اضافه هم شده مطمئناً شایعات و بعضی حرفها را نداشتیم. مردم اگر بخواهند پولشان را بگیرند اشکالی ندارد ولی اگر یک سهم هم بماند شرکت می تواند کارهای زیادی انجام دهد. به امید خدا در آینده وضعیت شرکت بهتر از این خواهد شد.

در مورد انتخابات امروز عرض کنم از بین 7500 سهامدار با توجه به تراکم جمعیت: بخش فراغه 3 نفر، بخش بهمن 12 و 35 نفر نیز نماینده از ابرکوه و توابعش انتخاب می شوند، دوره هیئت مدیره فعلی تمام است و این 50 نفر که انتخاب می شوند نماینده شما هستند و هیئت مدیره و بازرس را انتخاب می کنند.

H-05-R

مهمترین سوال مردم شاید این باشد که پول دادیم برای پالایشگاه چرا جای دیگر سرمایه گذاری شده، در پاسخ عرض کنم در اواخر سال 91، برج 8 قرار بود سرمایه گذار ترکیه بیاید مسئولین آمدند صحبت کردند گفتند سرمایه گذار دارد می آید فروش سهام داشته باشید و در صدا و سیمای استان تبلیغ کردند اما بعد از گذشت 8 ماه پی گیری متعدد دیدیم کسی نیامد، در مجمع 27/02/92 نائب رئیس آقای مهاجری به مردم گفتند و همچنین 06/04/93 به سهامداران گفته شد ما در مورد پالایشگاه نمی توانیم قول دهیم که راه بیفتد هرکس می خواهد پولش را بگیرد و بعضی از سهامداران پول خود را پس گرفتند. البته اگر آن زمان 5 تا 10 درصد احتمال ایجاد پالایشگاه بود در این 4، 5 ماه اخیر چون وضعیت بهتر شده احتمال آن بیش از 30 درصد شده، در آن زمان ما به ترکیه، چین، آلمان رفتیم و حرفشان این بود که تحریم ها را چکار کنیم ولی الان آنها دارند به ایران می آیند. الآن صحبت هایی که ما با گروه خارجی همچون چین و آلمان می کنیم این است که ما هیچ پولی نمی دهیم اگر آنها تکنولوژی و تجهیزات آوردند و بیش از نصف کار جلو رفت آن وقت ما پول می دهیم.

مطلب دیگر اینکه 700 متر زمین نیمه ساز با مجوز تجاری و پروانه ساخت در سال 92 به مبلغ 600 میلیون تومان خریداری شد که الان قیمت کارشناسی آن 1 میلیارد و 200 میلیون تومان است که امید خدا در سال 95 با مشارکت بخش خصوصی فروشگاهی برای مردم ساخته می شود، اگر کسی توانایی دارد بیاید مشارکت کند.

سوال دیگر اینکه چرا برای بعضی سود واریز شده و برای بعضی واریز نشده است، اگر می خواستیم برای همه 20 درصد سود واریز کنیم تقریباً نزدیک به 900  میلیون تومان پول لازم بود، ما برج 8 سال 93، 400 میلیون تومان سود واریز کردیم، متأسفانه آن زمان مقارن شد با مشکل پدیده شاندیز، مردم ترسیدند به شرکت مراجعه کردند و پول می خواستند ما هم پولشان را با سود پس دادیم برای همین نتوانستیم برای همه سود واریز کنیم. اگر مردم به این شکل عمل نکرده بودند تا الآن سه مرحله سود واریز کرده بودیم هر دفعه 900 میلیون تومان، جمعاً 2 میلیارد و 700 میلیون تومان می شد.

شرکت از یک تیم فوتسال حمایت کرده ما با کمک به تیم فوتسال برای پرداخت مالیات 10 برابر تخفیف گرفتیم و مالیات کمتر دادیم؛ از اداره دارایی هم تشکر می کنیم.

در این مدت بخاطر کمبود نقدینگی بیمه عمر پرداخت شده ولی چند قسطی عقب هست، اما نه اینکه پرداخت نشده باشد. در سال 93 بالغ بر 800 میلیون تومان سهام اعضایی که می خواستند بفروشند را افرادی که سهام می خواستند خریدند.

Jeld

با توجه به شرایط جدید بین المللی پالایشگاه می تواند راه اندازی شود احداث پالایشگاه در این شهر غیرممکن نیست چون مصوبه مقام معظم رهبری هست. اگر پالایشگاه راه اندازی شود ارزش سهام چند برابر می شود، 4 ماه پیش تا پای قرارداد هم پیش رفتیم ولی قیمت نفت یک دفعه از 70 دلار به 35 دلار کاهش پیدا کرد گفتند توجیه اقتصادی ندارد ولی باز هم مجدانه پیگیر هستیم، وزارت نفت قیمت هر 1 مترمکعب گاز را از 13 سنت به 8 سنت کاهش داده، تخفیف دادند که خارجی ها بیایند. از این به بعد شرکت به این 50 نفر نماینده اطلاعات به روز همچون نامه وزیر، تفاهم نامه و... را می دهد و سهامداران محترم می توانند این اطلاعات را از نماینده ها دریافت کنند.

جوابیه خبر اخیر مربوط به پالایشگاه جی تی ال ابرکوه و شرکت فراگیر سروقامت

روابط عمومی شرکت تعاونی فراگیر سروقامت ابرکوه با ارسال متن زیر، در پاسخ به خبر منتشر شده در وب سایت سرو ابرکوه مورخ 14/10/94 و با عنوان "مرد ابرکوهی که بالاجبار دارای 22 هزار و 45 سهم شد..." جوابیه ای را به پایگاه اطلاع رسانی سرو ابرکوه ارسال نموده که متن کامل جوابیه بدین شرح می باشد:

باسمه تعالی

مسئول محترم پایگاه اطلاع رسانی سرو ابرکوه

با سلام و احترام، ضمن تشکر از زحمات شما در راستای اطلاع رسانی و افزایش سطح آگاهی مردم، ما نیز به سهم خود از حساسیت و پیگیری تان نسبت به موضوعات و پروژه های شهرستان و موضوعات کلان میهن اسلامی خرسندیم، اما در خصوص خبر و اظهارات یکی از سهامداران محترم شرکت تعاونی فراگیر سروقامت که در تاریخ 14/10/94 و با عنوان "مرد ابرکوهی که بالاجبار دارای 22 هزار و 45 سهم شد..." در سایت سرو ابرکوه منتشر شده است، شاید بهتر بود قبل از انتشار خبر، حداقل طی تماس تلفنی با شرکت تعاونی نسبت به صحت و سقم مطالب و رعایت حقوق مادی و معنوی بیش از هفت هزار سهامدار این شرکت دقت بیشتری می نمودید و چون به خوبی می دانید بعضی از مطالب مندرج، مربوط به این شرکت نبوده و با وجود اطمینان به حسن نیت شما، ترتیب و چینش فعلی موضوعات ممکن است خواننده را دچار اشتباه و تردید کند، لذا نکاتی در جوابیه خبر منتشر شده، نسبت به اظهارات آقای حبیب فلاحزاده و موضوعات دیگر ارسال می گردد که خواهشمند است جهت انجام رسالت اطلاع رسانی صحیح که همواره مد نظر شما نیز بوده و هست در وب سایت سرو ابرکوه منتشر گردد.

1- در رابطه با تیتر خبر که درج شده بود "مرد ابرکوهی که بالاجبار دارای 22 هزار و 45 سهم شد" و همچنین بخش دیگری از متن " آن هم با پرداخت 67 میلیون تومان " این موضوع کاملاً تکذیب می گردد و لازم به ذکر است که خرید سهام یک فرایند اختیاری است و متقاضیان با پرداخت نقدی، صاحب میزان سهام درخواستی خود می شوند و رویه این شرکت نیز چنین بوده است و آقای حبیب فلاحزاده با پرداخت 208 میلیون تومان صاحب سهامی شده است که اکنون با سود و ارزش افزوده آن بالغ بر 300 میلیون تومان ارزش دارد، و این شرکت تا مردادماه سال جاری اعضایی که درخواست بازخرید سهام خود را داشته اند را با سود و ارزش افزوده 50 درصدی تسویه حساب نموده است البته عدم نقدینگی در سطح کشور در چند ماه اخیر بر هیچ کس پوشیده نیست ولی با این وجود شرکت فراگیر سروقامت تاکنون بیش از 3 میلیارد تومان اصل پول و سود و ارزش افزوده را به متقاضیان بازخرید سهام پرداخت نموده و همه تلاش خود را بر این داشته که دارایی های خود را حفظ نماید و هم اکنون تمام دارایی های شرکت به قوت خود باقیست و مبلغ فوق از محل بازگشت سود و ارزش افزوده سرمایه گذاری های شرکت پرداخت شده است.

2- در رابطه با بخشی از متن خبر که عنوان شده "مسئولین منکر وعده های خود شدند" و همچنین بخش دیگری که ذکر شده بود "در زمان خرید سهام، مدیرعامل شرکت سروقامت خاطر نشان کرده بود: افراد می توانند در صورت انصراف، سهام خود را با 20 درصد افزایش قیمت به شرکت سروقامت واگذار نمایند." نیز تکذیب می گردد، چرا که هیچ شرکتی نمی تواند چنین وعده ای بدهد، ولی عملاً شرکت تا چند ماه گذشته که دارای نقدینگی بود همانطور که گفته شد نه با 20 درصد بلکه با 50 درصد سود و ارزش افزوده، سهام را بازخرید کرده است. لازم به ذکر است شرکت سروقامت در ابتدا با 10 درصد سود و بعد از مدتی با 20 درصد و ... و هم اکنون در سال 94 با گذشت زمان و تحصیل سود بیشتر، با پرداخت 50 درصد سود و ارزش افزوده، سهام درخواستی را بازخرید نموده است.

3- در خصوص ادعای آقای فلاحزاده مبنی بر اینکه "هر ماه به جای پرداخت سود، تنها سهام مرا زیادتر کردند" نیز به کل تکذیب می گردد، زیرا شرکت برای جلوگیری از تضییع حقوق درخواست کنندگان بازخرید سهام، هر شش ماه یک بار، اموال شرکت را ارزیابی و تا کنون فقط یک بار اقدام به پرداخت سود نموده است، که طی آن تقریباً 400 میلیون تومان سود به بخشی از سهامداران پرداخت شده و تقریباً به همین مبلغ نیاز بود که در مرحله ی اول همه اعضاء محترم سود خود را دریافت کنند، اما بدلیل پرداخت نقدی به سهامدارانی که با توجه به وضعیت سخت اقتصادی جهت فروش سهام خود مراجعه کردند و سهام آنها توسط شرکت خریداری شد، امکان پرداخت سود بقیه اعضاء محترم فراهم نگردید. ضمناً از بین بیش از 7 هزار سهامدار، فقط به دو نفر و به درخواست خودشان به جای سود، سهام شرکت داده شده آن هم در یک مرتبه، نه هر ماه و ... .

4- و اما درخصوص شکایت ایشان، براساس ماده 57 قانون بخش تعاونی و بند 14 ماده 9 قانون اصلاح موادی از قانون بخش تعاونی اقتصاد جمهوری اسلامی ایران، مرجع رسیدگی و داوری بین اعضاء و تعاونی ها، اتاق تعاون می باشد که این موارد قانونی به اطلاع آقای فلاحزاده نیز رسانده شده است.

نکاتی در خصوص پالایشگاه جی تی ال ابرکوه

در ابتدای فروش سهام پالایشگاه قرار بود که به تمامی سهامداران اعم از شرکت سروقامت و غیره برگ سهام پالایشگاه داده شود اما پس از گذشت 8 ماه از فروش سهام، چون شرکاء دیگر پالایشگاه که مالک 85 درصد سهام پالایشگاه هستند هیچ آورده ای اعم از نقدینگی و تجهیزات نیاوردند مسئولین سروقامت جهت حفظ سرمایه سهامداران خود اقدام به ارائه برگ سهام فراگیر سروقامت نمودند و همانطور که توسط نائب رئیس شرکت آقای مهاجری در اولین مجمع عمومی سروقامت در مصلی اعلام شد، سرمایه سهامداران نیز به صورت موقت در بخش های مختلف سرمایه گذاری شد تا از استهلاک سرمایه مردم جلوگیری شود و مقداری سودآوری نیز داشته باشد تا هر زمان ساخت پالایشگاه به مرحله ی اجرایی رسید، سرمایه ی مردم به پروژه ی پالایشگاه بازگردانده شود.
هر چند که سروقامت تنها 15درصد سهام پالایشگاه را داراست و مسئولین آن هیچ سمتی در هیئت مدیره پالایشگاه ندارند، با این وجود مسئولین سروقامت در این چند سال پیگیری های متعددی از مسئولین استان داشته ولی به نتیجه ای نرسیده اند و طی دو سال گذشته پیگیری های مدیرعامل سروقامت در سطح بالاتری با مسئولین دیگر از جمله معاون محترم وزیر تعاون جناب آقای مهندس کلانتری در تهران صورت گرفته و هنوز نیز ادامه دارد که نمونه ای از آن که مربوط به 2 ماه گذشته می باشد در ذیل آورده شده است.

Sarvghamat-19-10-94

روابط عمومی سروقامت در همین جا به اطلاع خبرگزاری ها و خبرنگاران محترم شهرستان می رساند که آماده پاسخگویی به سوالات و بیان عملکرد این شرکت می باشد. همچنین در چند هفته آینده مجمع عمومی شرکت سروقامت برگزار می گردد که کلیه موضوعات اعم از مالی و غیره با تمام جزییات به اطلاع سهامداران محترم خواهد رسید.

دریافت گواهی تعهد به تعالی توسط شرکت تعاونی فراگیر سروقامت ابرکوه در چهارمین جشنواره جایزه ملی تعالی مدیریت تعاونی شهریور ماه ۹۴

همزمان با هفته تعاون چهارمین جشنواره جایزه تعالی مدیریت تعاونی 15 شهریور ماه سال‌جاری با محوریت نقش تعاونی‌های دانش بنیان و تشکل‌های غیردولتی در توسعه بخش تعاونی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما با حضور مسئولان و مدیران تعاونی‌ها از سراسر کشور برگزار گردید.

4thTaaliTaavoni-SaloonWide

به گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، دبیر کل خانه تعاونگران ایرانی افزود: خانه تعاونگران در چهار سال گذشته با استفاده از معیارهای جهانی مدیریت اقدام به طراحی الگوی ارزیابی تعاونی‌ها برای تعالی مدیریت سازمانی نموده و با برگزاری جشنواره و اعطای جایزه سعی در آشنایی مدیران با شیوه‌های تعالی سازمانی و شناخت نقاط قابل بهبود در تعاونی‌ها، اتحادیه‌ها و اتاق‌های تعاون کرده است.
علی حسین شهریور هدف از اهدای این جایزه را بهبود و حرفه‌ای کردن مدیریت و تعالی سازمانی تشکل‌های تعاونی عنوان کرد و گفت: اجرای جایزه ملی تعالی مدیریت تعاونی، این امکان را فراهم کرده که بسیاری از تعاونی‌ها با مدل تعالی سازمانی آشنا شده و از آن به عنوان ابزاری برای اعمال روش‌های نوین مدیریتی در تعاونی خود استفاده کنند. هچنین جایزه ملی تعالی مدیریت تعاونی موجب ارتقای توان رقابتی، افزایش پایداری تعاونی و موفقیت در تحقق اهداف سازمانی تشکل‌های تعاونی می‌شود.
احمد هاشمی معاون و عضو هیئت مدیره خانه تعاونگران ایرانی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم اذعان داشت: با حمایت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سایر سازمان‌های دولتی و غیردولتی، با هدف ایجاد فضای رقابتی برای تعالی تعاونی‌ها، اتحادیه‌ها و اتاق‌های تعاون، خانه تعاونگران از سال 1391 اقدام به ارزیابی تعاونی‌ها و اعطای جایزه ملی تعالی مدیریت تعاونی بر اساس مدل تعالی سازمانی EFQM می‌نماید.
معاون اجرایی خانه تعاونگران ایرانی افزود: الگوی تعالی مدیریت تعاونی ویرایش 1394 با بهره‌گیری از الگوی تعالی مدیریت تعاونی ویرایش سال‌های 91 و 92 و 93 و تجارب سه دوره برگزاری جایزه تعالی و بازخور حاصل از نظرات دریافت شده از ارزیابان جایزه و تشکل‌های تعاونی حاضر در فرآیند جایزه تعالی منتشر شده است. همچنین در تدوین این الگو، تلاش شده تا از سیاست‌های کلی ابلاغی اصل 44 قانون اساسی، قانون بخش تعاونی اقتصاد جمهوری اسلامی ایران و اصول و ارزش‌های بین المللی تعاون به تناسب استفاده شود.
عضو هیئت مدیره خانه تعاونگران ایرانی افزود: این مدل کلیه جنبه‌های مدیریتی را در بر می‌گیرد و در انواع سازمان‌ها با اندازه‌های مختلف کاربرد دارد و گرایش تعاونی‌ها به استفاده از این مدل اهمیت و نقش مهمی در ارتقای دانش مدیران تعاونی‌ها و افزایش کارایی، بهره‌وری و اثربخشی این تشکل‌ها را دارد.

4thTaaliTaavoni-Table

به گزارش روابط عمومی شرکت تعاونی فراگیر سروقامت ابرکوه، جشنواره چهارم در دو پانل تخصصی با حضور صاحب نظران و مقامات دولتی، مسئولین بخش تعاونی و تشکل‌های غیردولتی بررسی گردید که در پانل نخست، ضمن بررسی مشکلات و راهکارهای توسعه تعاونی‌های دانش بنیان، نقش آنها در ایجاد اشتغال برای جوانان و توسعه اقتصاد تعاونی‌ها تشریح‌ شد.
در پانل دوم تشکل‌های غیردولتی شامل خانه تعاونگران، فراکسیون تعاون مجلس شورای اسلامی، اتاق تعاون و انجمن علمی تعاون، برنامه‌ها، اقدامات و انتظارات خود را از دولت بیان کردند و همچنین معاونت امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز برنامه‌ها و انتظارات دولت از تشکل‌های غیردولتی در راستای اجرای طرح تحول و توسعه بخش تعاون را مطرح نمودند.

4thTaaliTaavoni-DrShahrivar

دکتر علی حسین شهریور دبیرکل خانه تعاونگران ایرانی در این پانل به دارایی‌های بخش تعاون در سال‌های اخیر اشاره کرد و گفت: آنچه بخش تعاون داشته و هنوز هم دارد شامل 80 سال تجربه تعاونی در کشور، 35 سال قانون اساسی، 24 سال قانون بخش تعاونی، 17سال حمایت معنوی مقام معظم رهبری، 10 سال سیاست‌های کلی اصل 44 ، چهار سال سند توسعه بخش تعاونی و 1 سال طرح تحول بخش تعاون می‌باشد ولی علی رقم همه این داشته‌ها سهم تعاونی از اقتصاد ملی بین 3 تا 5 درصد می‌باشد.
دبیرکل خانه تعاونگران ایرانی به آسیب شناسی بخش تعاونی پرداخت و اذعان کرد: 45 درصد تعاونی‌ها غیر فعال هستند. بعضی‌ها می‌گویند هنوز فرهنگ تعاون در کشور جا نیفتاده، ولی بنده معتقدم این چنین نیست، چون تعاون و یاری‌گیری ریشه در تاریخ و سنت ایران و ایرانی دارد. تنگنای مالی هم عامل اصلی نیست.
شهریور در ادامه به تشریح دسته بندی تعاونی‌ها پرداخت و با طرح پرسش "تعاونی شما عضو کدامیک از اینهاست؟" تعاونی‌ها را بدین صورت دسته بندی نمود: 1- آنهایی که باعث تغییر می‌شوند؟ 2- آنهایی که تغییر برای ایشان رخ می‌دهد؟ 3- آنهایی که به تماشای رخدادها می‌نشینند؟ 4- آنهایی که حتی نمی‌دانند تغییراتی در حال انجام شدن است؟
وی در ادامه عنوان کرد حقیقتی تلخ اما راهگشا این است که مشکل اساسی بخش تعاون، خود تعاونی‌ها هستند. برای توسعه اقتصاد تعاونی، قبل از هر چیز باید فکر و عمل تعاونگران تغییر کند. بزرگترین مانع در مسیر توسعه تعاون دیگران نیستند، بلکه خود تعاونی‌ها هستند. وابستگی به دولت یکی از موانع اصلی است. تعاونی از دولت برنامه، سند، طرح، منابع مالی، امکانات، اطلاعات، بازار و... می‌خواهد. دولت و اقتصاد نفتی، تعاونی وابسته پرورش را می‌دهد. دولت باید تسهیل‌گر باشد نه اینکه این کارها را انجام دهد.

4thTaaliTaavoni-PanelDovom2

عضو هیئت مدیره خانه تعاونگران ایرانی ضمن اشاره به اینکه در کشور یک میلیون نفر مدیرعامل و عضو هیئت مدیره داریم، سوالاتی در حوزه مدیریت و مهارت در تعاونی‌ها مطرح نمود که بدین شرح است:
1- چند درصد تعاونی‌ها برای توسعه مدیریت و توانمندسازی منابع انسانی خود برنامه دارند؟
2- چند درصد مدیران تعاونی‌ها با سیستم‌های مدیریت و کیفیت و تعالی سازمانی آشنایی دارند؟
3- نحوه گردش مدیران به چه صورت است؟
4- آیا آموزش‌ها برای مدیران کافی است؟
5- آیا آموزش‌ها کیفی و کاربردی هستند؟
6- آیا اتحادیه‌ها در آموزش تعاونی‌ها نقش دارند؟
7- سهم اتاق‌های تعاون از آموزش مدیران تعاونی‌ چقدر است؟
وی در ادامه بیان کرد تعاونی‌ها نسبت به استانداردهای مدیریت بی‌توجه هستند و انتظار از تعاونی‌ها این است که مدیران نقش اساسی در شکوفایی تعاونی‌ها داشته باشند.
دکتر علی حسین شهریور هدف توسعه در دنیای امروز را ارتقاء کیفیت زندگی، رفاه اجتماعی و بنا نهادن یک جامعه متعالی و رشد یافته دانست و به توضیح نحوه توسعه نهادهای دولتی و نهادهای مردمی پرداخت.

4thTaaliTaavoni-Nahadha

وی افزود مداخله دولت عامل اصلی عقب ماندگی بخش تعاون است. تعاونی‌ها باید مورد نظارت قرار گیرند اما نظارت‌های فعلی بازدارنده شدند و انگیزه را برای فعالیت‌های تعاونی از بین برده‌اند. وزارت تعاون نیروی انسانی کافی برای نظارت ندارد. پیشنهاد ما هر تعاونی یک ناظر است. 200 هزار بازرس تعاونی در سراسر کشور داریم که از آنها استفاده نمی‌شود. رویکرد فعلی جهان اعتماد دولت و واگذاری امور به سازمان‌های مردم نهاد است.
دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری نیز به لزوم تغییر نگرش در رابطه با تعاونی‌های دانش بنیان اشاره نمود و گفت: دانش بنیان بودن چند منطق دارد از جمله: 1- اهمیت دادن به منابع انسانی و اینکه از عقل می‌شود ثروت درست کرد 2- معمولا شرکت‌های دانش بنیان دارایی‌های فیزیکی گسترده‌ای ندارند و هر چه دارند مغز، دانش، برند و... است. من اینجا آمده‌ام برای اعلام حمایت در معاونت علمی از تعاونی‌های دانش بنیان و افتخار می‌کنیم میزبان قریب به 110 تعاونی دانش بنیان هستیم و استقبال می‌کنیم که این تعداد بیشتر شود و همه این رو باور کنند که ما همگی عضو یک خانواده هستیم و می‌توانیم این تفکر زشت نفتی را از جامعه بیرون کنیم.

4thTaaliTaavoni-24YearsWithTaavon

در ادامه توسط دکتر ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، کلانتری معاون تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و علی حسین شهریور دبیرکل خانه تعاونگران ایرانی از کتاب " 24 سال با تعاون از تعاون تا کار و رفاه اجتماعی" رونمایی شد.
در این کتاب تلاش شده برای یافتن علل ناکامی‌های بخش تعاون، گوشه‌هایی از فراز و فرودهای تعاون در ایران از سال 1370 که قانون بخش تعاونی تصویب و وزارت تعاون تاسیس شد تا سال 1394 تشریح شود.
هدف اصلی تدوین این کتاب، ارایه راهکارهای مناسب و عملی جهت تقویت و گسترش بخش تعاونی، تغییر نگرش مدیران کشور و ایجاد چشم انداز مثبت نسبت به تعاونی‌ها و افزایش شأن اثرگذاری تعاونی‌ها بین نهادهای تصمیم‌گیر می‌باشد.
همچنین در این کتاب دیدگاه‌های وزرای پیشین و فعلی تعاون، معاونان امور تعاون، دبیران کل پیشین اتاق تعاون، مدیران خانه تعاونگران و برخی از نمایندگان مجلس که در 24 سال گذشته مسئولیت حمایت، نظارت و هدایت این بخش را داشته‌اند، در رابطه با چشم انداز تعاون در کشور و مشکلات و موانع رشد و توسعه بخش تعاونی منعکس شده است.

4thTaaliTaavoni-GovahiTaaliSarvghamat

4thTaaliTaavoni-GiveReward

شایان ذکر است در چهارمین جشنواره جایزه ملی تعالی مدیریت تعاونی که با حضور600 تعاونی از سراسر کشور همراه بود از بین 270 شرکت تعاونی که استانداردهای بین المللی، علمی و دانش بنیان مدیریت تعاونی را اجرا می‌کنند از 25 تعاونی و اتحادیه‌هایی که موفق به کسب امتیازهای لازم شدند تقدیر به عمل آمد که شرکت تعاونی فراگیر سروقامت ابرکوه موفق به دریافت گواهی تعهد به تعالی با حضور مهندس کلانتری معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گردید.

4thTaaliTaavoni-GovahiSarvghamat