ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

سوالات متداول

باسمه تعالی

1-تاریخچه تأسیس و میزان سرمایه اولیه شرکت و چگونگی آن به چه صورت بوده است؟

شرکت تعاونی فراگیر سروقامت ابرکوه در اسفندماه سال 1390 با 1000 نفرسهامدارکه ارزش هر سهم آن 9 هزار تومان بود، تأسیس گردید و با هدف ارائه یک تعاونی موفق فعالیت خود را از ابتدای سال 91 در زمینه­ های مختلف آغاز نمود. پس از به جریان افتادن و مطرح شدن پروژه پالایشگاه GTL که مصوبه مقام معظم رهبری می باشد، این شرکت با نیت توسعه و پیشرفت بیشتر شهرستان ابرکوه و افزایش درآمد سهامداران خود، با مشارکت 15درصد در این پروژه و فروش هر سهم در سال 1391 به ارزش 10هزار تومان فعالیت خود را گسترش داد.

2-چرا در برگه سهام شرکت ارزش هر سهم 9000 تومان آمده است؟

در برگه سهام، ارزش اسمی هر سهم که در سال تأسیس شرکت (اسفندماه90)، 9000 تومان بوده، آورده شده است و در هنگام فروش یا بازخرید آن، ارزش فعلی سهم محاسبه می گردد.

3- میزان سرمایه شرکت چقدر و تعداد سهامداران آن چند نفر است؟

شرکت در اسفندماه سال 90 با 1000 نفر عضو و سرمایه اولیه 9 میلیون تومان به ثبت رسید و در مدت کمتر از دو سال به بیش از 7500نفر سهامدار عضو با سرمایه ای بیش از 5 میلیارد و 700 میلیون تومان افزایش یافت.

4-آیا تنها فعالیت و هدف تأسیس شرکت، پروژه پالایشگاه می باشد؟

خیر- شرکت فراگیر سروقامت به دلیل فراگیر بودنش، طبق اساسنامه آن فعالیت در تمام بخش های تولیدی، بازرگانی،خدماتی، صادرات، واردات و... با فعالیت و تقسیم سرمایه در سه بخش تولید(کارخانه خوراک دام و طیور پارس سورینا)، تجارت و بازرگانی زود بازده (بازرگانی برنج و گوشت، صادرات قیر، بورس و...) و پروژه پالایشگاه، به دنبال افزایش سود سهامداران محترم بوده است. اخذ کد بیمه به منظور ایجاد پوشش بیمه­ ای برای سهامداران مانند بیمه عمر، شخص ثالث و... (تاکنون 700 نفر از سهامداران بیمه عمر شده اند) و همچنین مشارکت در فعالیت­ های جنبی (استخر­­­شنا، پارک بادی گلها) از موارد دیگری است که به اختصار می­توان اشاره نمود.

5- فعالیت های شرکت به تفکیک ارقام سود و ارزش افزوده در سال 1392 چه مواردی بوده است؟

شرکت با فعالیت در بخش تولید و تجارت و بازرگانی و پروژه پالایشگاه، به دنبال افزایش سود سهامداران محترم بوده و تا پایان سال 1392، 45درصد سود وارزش افزوده، از فعالیت های شرکت، بجز پروژه پالایشگاه کسب نموده است که به تفکیک میزان سود به مبلغ 1 میلیارد و 600 میلیون تومان و ارزش افزوده ­ای به مبلغ 700 میلیون تومان جمعاُ به مبلغ 2میلیارد و 300میلیون تومان با موجودی کمتر از 5 میلیارد تومان می­باشد.

6- پروژه پالایشگاه تاکنون به کجا رسیده است؟

متأسفانه به دلیل کارشکنی و بی­ توجهی برخی افراد مسئول و نیزعدم حضور جدی سرمایه­ گذار خارجی(با وجود امضاء قرارداد)، این پروژه پیشرفت چندانی نداشت. با این حال شرکت خود را متعهد دانسته و به دنبال تحقق خواسته بحق سهامداران خود در رابطه با تأسیس این پالایشگاه است. در این رابطه کلیه مجوزهای پالایشگاه گرفته شده و چون مدعی سرمایه­ گذار­ ترکیه ­ای تاکنون اقدامی نکرده و همزمان سرمایه­ گذار جدیدی آمادگی خود را برای حضور در این پروژه اعلام نموده است، نماینده این شرکت با سفر به ترکیه در سال جاری و ارتباط مستمر با سفارت ایران در آنکارا و پیگیری این امر با مسئولین تهران و نماینده مجلس و مدیر کل تعاون به دنبال به ثمر­رسیدن این پروژه می باشد. ضمناً ترکیه تنها، واسطه­ ای جهت انتقال دانش فنی از چند کشور دیگر صاحب این تکنولوژی است. لذا پیگیری پروژه پالایشگاه و تکنولوژی آن از کشورهای دیگر اروپایی نیز در حال انجام است.

7- موضوع افرادی که از طرف پیمانکار برای پروژه جی تی ال (پالایشگاه) کار کرده اند، چگونه است؟

این شرکت برای ضایع نشدن حق افرادی که از طرف پیمانکار برای پالایشگاه و در فعالیت­های ابتدایی آن حضور داشته­ اند، خود را متعهد می داند تا موضوع را پیگیری و در سال جاری آن را حل نماید.

8- فعالیت شرکت در زمینه بیمه به چه صورت است؟

شرکت تعاونی فراگیر سروقامت با اخذ کد بیمه و تاسیس دفتر بیمه آسیا این امکان را فراهم آورده که سهامداران محترم با پس انداز مبالغ اندکی بتوانند از پوشش های بیمه ای (از جمله بیمه عمر، بیمه شخص ثالث و...) و مزایای آن استفاده نمایند. به دلیل استقبال سهامداران، این شرکت به پاس این اعتماد، اقدام به ایجاد دفتر بیمه آسیا در این شرکت نمود که با در نظر گرفتن مزایا و ایجاد شرایط مناسب برای سهامداران انجام بیمه عمر (بدون پرداخت هیچ وجهی و با برداشت از سود سهام آنان)، خدمات ویژه ای را به آنها ارائه دهد. لازم به ذکر است که آمار کلی بیمه عمر و سرمایه گذاری در کل استان یزد 70 -80 نفر در ماه است در صورتی که این آمار تنها در مورد این شرکت برابر با 70 - 80 نفر در ماه ( یعنی برابر با آمار کل استان) می رسد و این آمار قابل توجهی در این زمینه است. پس با این استقبال و آمار قابل ذکر، دفتر مرکزی بیمه در تهران نظر مساعدی نسبت به دایر کردن یک نمایندگی با امتیاز مجوز صدور در این شرکت داشته تا پس از این متقاضیان بیمه از شرکت نمی بایست مدت زمان طولانی را به منظور صدور بیمه از دفتر یزد پشت سر گذارند. (تاکنون 700 نفر از سهامداران بیمه عمر شده اند).

9- هدف و برنامه شرکت در رابطه با فعالیت اخیر شرکت در مورد خرید زمین چیست؟

از فعالیت اخیر شرکت خرید زمینی تجاری با ساختمانی نیمه­ ساز و مجوز ساخت سه طبقه که به منظور تأسیس فروشگاه و ساختمان شرکت بوده است. ضمناً شرکت در نظر دارد که با بخش خصوصی مشارکت نموده و به جهت مدیریت قوی­ تر و انگیزه بیشتر برای افزایش درآمد و بهبود خدمات، تقریباً20درصد این پروژه را به بخش خصوصی واگذار نماید.

10- تغییرات ارزش سهام شرکت چگونه بوده است؟

از ابتدای فعالیت شرکت تاکنون، با گذشت زمان، سود افزایش یافته است به گونه­ ای که اگر در چند ماهه اول فعالیت، سهامدار درخواست انصراف داشت، اصل پول بازپرداخت می­گردید‌. سپس سود و ارزش افزوده به 10درصد، 20درصد، ... و اکنون به 50درصد رسیده است. ارزش هر سهم در اسفند ماه سال 90 ، نه هزار تومان بوده است که در سال 91 به ده هزار تومان افزایش یافت. سپس با تغییراتی به سیزده هزار تومان در پایان سال 92 رسید. هم اکنون ارزش هر سهم این شرکت (مهرماه93) پانزده هزار تومان می باشد.

11- مشارکت این شرکت در پروژه پالایشگاه به چه میزان می باشد؟

میزان سهام این شرکت از پالایشگاه جی تی ال ابرکوه به میزان 15 درصد از کل پروژه است و به عنوان اصلی ترین پروژه شرکت محسوب می گردد. تاکنون شرکت تقریباً به میزان 700 میلیون تومان در این پروژه سرمایه گذاری نموده است.

12- دلایل انتخاب بانک انصار به عنوان صادر کننده سهام کارت بانکی برای سهامداران شرکت چیست؟

 

به منظور انتخاب بانک برای صدور سهام کارت بانکی، بانک های مختلفی از جمله ملت، صادرات و... مورد بررسی قرار گرفت اما زمان طولانی را برای عملی شدن این پروژه اعلام نمودند. از طرفی این موضوع در مورد بانک انصار زمان کوتاه تری را به خود اختصاص می داد و همچنین رایگان لحاظ شدن هزینه صدور کارت ها باعث شد تا بانک انصار از سوی شرکت به عنوان صادر کننده سهام کارت بانکی برای سهامداران، پس از امضاء تفاهم نامه بین شرکت و بانک و افتتاح حساب جاری شرکت نزد آن، انتخاب گردد. هزینه صدور هر کارت شتاب 3000 تومان است اما هزینه هر یک از این کارت ها به دلیل دارا بودن ویژگی های منحصر به فرد، 12 هزار تومان بود که جهت کل سهامداران 90 میلیون تومان هزینه داشت، اما همچنانکه ذکرشد، طی تفاهم نامه ای بصورت رایگان در اختیار این شرکت قرار گرفت، ویژگی های این سهام کارت عبارتند از:

*      درج شماره ملی و عکس هر فرد بر روی کارت

*      درج شماره عضویت فرد در شرکت

*      قابلیت اتصال به شبکه شتاب

*      دارا بودن امکان ارائه خدمات گسترده دیگری از طریق این کارت به سهامداران محترم مانند دریافت وام بدون ضامن، خرید از فروشگاه های مختلف و دریافت تخفیف از خدمات رفاهی شرکت (مانند پارک بادی، استخر) و...